"saadak" meaning in All languages combined

See saadak on Wiktionary

Verb [Proto-Finnic]

Etymology: From Proto-Uralic *saxe-. Etymology templates: {{ety|urj-fin-pro|:inh|urj-pro:*saxe-}} [Appendix:Glossary#inherited|Inherited]] from", "keyword" : "inherited" } ], "lang_name" : "Proto-Finnic", "term" : "*saadak", "status" : "ok", "lang" : "urj-fin-pro" }" data-lang="urj-fin-pro" data-title="*saadak">, {{inh|urj-fin-pro|urj-pro|*saxe-}} Proto-Uralic *saxe- Inflection templates: {{urj-fin-conj|saa}} Forms: saa- [stem], no-table-tags [table-tags], saan [first-person, present, singular], sain [first-person, past, singular], - [first-person, imperative, singular], saagon [first-person, optative, singular], saat [present, second-person, singular], sait [past, second-person, singular], saak [imperative, second-person, singular], saagos [optative, second-person, singular], saapi [present, singular, third-person], saa [present, singular, third-person], sai [past, singular, third-person], saakahën [imperative, singular, third-person], saakohën [optative, singular, third-person], saakma [first-person, plural, present], saima [first-person, past, plural], saakadëma [first-person, imperative, plural], saakodëma [first-person, optative, plural], saakta [plural, present, second-person], saita [past, plural, second-person], saakada [imperative, plural, second-person], saagotta [optative, plural, second-person], saabat [plural, present, third-person], saa [plural, present, third-person], sai [past, plural, third-person], saakahën [imperative, plural, third-person], saakohën [optative, plural, third-person], saaksën [passive, present], saat'aksën [passive, present], saatihën [passive, past], saattihën [passive, past], saatagasën [imperative, passive], saattagasën [imperative, passive], saatagosën [optative, passive], saattagosën [optative, passive], saak [connegative, present], - [connegative, past], saagak [connegative, imperative], saagok [connegative, optative], saaktak [connegative, passive, present], - [connegative, passive, past], saatagak [connegative, imperative, passive], saattagak [connegative, imperative, passive], saatagok [connegative, optative, passive], saattagok [connegative, optative, passive], saakcin [conditional, conditional-i, first-person, singular], saicin [conditional, conditional-ii, first-person, singular], saanën [first-person, potential, singular], saakcit [conditional, conditional-i, second-person, singular], saicit [conditional, conditional-ii, second-person, singular], saanët [potential, second-person, singular], saakci [conditional, conditional-i, singular, third-person], saici [conditional, conditional-ii, singular, third-person], saani [potential, singular, third-person], saakcima [conditional, conditional-i, first-person, plural], saicima [conditional, conditional-ii, first-person, plural], saanëma [first-person, plural, potential], saakcida [conditional, conditional-i, plural, second-person], saicida [conditional, conditional-ii, plural, second-person], saanëda [plural, potential, second-person], saakci [conditional, conditional-i, plural, third-person], saici [conditional, conditional-ii, plural, third-person], saani [plural, potential, third-person], saadakcisën [conditional, conditional-i, passive], saat'akcisën [conditional, conditional-i, passive], saaticisën [conditional, conditional-ii, passive], saatticisën [conditional, conditional-ii, passive], saatanësën [passive, potential], saattanësën [passive, potential], saakcik [conditional, conditional-i, connegative], saicik [conditional, conditional-ii, connegative], saanëk [connegative, potential], saadakcik [conditional, conditional-i, connegative, passive], saat'akcik [conditional, conditional-i, connegative, passive], saaticik [conditional, conditional-ii, connegative, passive], saatticik [conditional, conditional-ii, connegative, passive], saatanëk [connegative, passive, potential], saattanëk [connegative, passive, potential], saadak [conditional, conditional-i, infinitive, infinitive-i], saapa [active, participle, present], saataba [participle, passive, present], saattaba [participle, passive, present], saatë- [conditional, conditional-i, infinitive, infinitive-ii], saanut [active, participle, past], saatu [participle, passive, past], saattu [participle, passive, past], saama [conditional, conditional-i, gerund, supine], saamat'oin [active, negative, participle], saaminën [conditional, conditional-i, noun-from-verb]
  1. to get, receive Tags: reconstruction
    Sense id: en-saadak-urj-fin-pro-verb-ZSnDVOHH
  2. may, to be allowed to; can, to be able to (exact meaning depends on the descendant) Tags: reconstruction
    Sense id: en-saadak-urj-fin-pro-verb-22J1GzTw Categories (other): Pages using etymon with no ID, Pages with 1 entry, Pages with entries, Pages with etymon, Proto-Finnic entries referencing missing etymons, Proto-Finnic entries with etymon, Proto-Finnic entries with incorrect language header, Proto-Finnic verbs by type/long vowel Disambiguation of Pages using etymon with no ID: 17 48 17 18 Disambiguation of Pages with 1 entry: 18 45 18 19 Disambiguation of Pages with entries: 8 75 8 9 Disambiguation of Pages with etymon: 13 60 13 14 Disambiguation of Proto-Finnic entries referencing missing etymons: 8 75 8 9 Disambiguation of Proto-Finnic entries with etymon: 0 99 0 1 Disambiguation of Proto-Finnic entries with incorrect language header: 7 80 7 7 Disambiguation of Proto-Finnic verbs by type/long vowel: 11 66 11 12
  3. to arrive Tags: reconstruction
    Sense id: en-saadak-urj-fin-pro-verb-MaosAbO4
  4. to become, get Tags: reconstruction
    Sense id: en-saadak-urj-fin-pro-verb-vcU2a988
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: saattadak
{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "saattadak"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "saama"
    },
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "saada"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "saada"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "saavva"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "North Karelian",
          "lang_code": "krl-nor",
          "word": "šuaha"
        },
        {
          "lang": "South Karelian",
          "lang_code": "krl-sou",
          "word": "šuaha"
        }
      ],
      "lang": "Karelian",
      "lang_code": "krl"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "sǭdõ"
    },
    {
      "lang": "Livvi",
      "lang_code": "olo",
      "word": "suaha"
    },
    {
      "lang": "Ludian",
      "lang_code": "lud",
      "word": "suada"
    },
    {
      "lang": "Veps",
      "lang_code": "vep",
      "word": "sada"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "saama"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "saiaq"
    },
    {
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "saavvõ"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*saxe-",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/saxe-"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": ":inh",
        "3": "urj-pro:*saxe-"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#inherited|Inherited]] from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Finnic\", \"term\" : \"*saadak\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"urj-fin-pro\" }\" data-lang=\"urj-fin-pro\" data-title=\"*saadak\">",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*saxe-"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *saxe-",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *saxe-.",
  "forms": [
    {
      "form": "saa-",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-conj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "saan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saagon",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sait",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saagos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saapi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakohën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saima",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saakadëma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saakodëma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saakta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saagotta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saabat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakohën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saaksën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saat'aksën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saatihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saattihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saatagasën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saattagasën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatagosën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saattagosën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saagak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "saagok",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "optative"
      ]
    },
    {
      "form": "saaktak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saatagak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saattagak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatagok",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "optative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saattagok",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "optative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saakcin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saicin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saanën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saakcit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saicit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saanët",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saakci",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saici",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakcima",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saicima",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saanëma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saakcida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saicida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saanëda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakci",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saici",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saadakcisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saat'akcisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saaticisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatticisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatanësën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saattanësën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saakcik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "connegative"
      ]
    },
    {
      "form": "saicik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "connegative"
      ]
    },
    {
      "form": "saanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saadakcik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "connegative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saat'akcik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "connegative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saaticik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "connegative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatticik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "connegative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "passive",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saattanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "passive",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saadak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "saapa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saataba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saattaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saatë-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "saanut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saatu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saattu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saama",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "gerund",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "saamat'oin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "saaminën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "noun-from-verb"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "saa"
      },
      "name": "urj-fin-conj"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/saadak",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to get, receive"
      ],
      "id": "en-saadak-urj-fin-pro-verb-ZSnDVOHH",
      "links": [
        [
          "get",
          "get"
        ],
        [
          "receive",
          "receive"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "17 48 17 18",
          "kind": "other",
          "name": "Pages using etymon with no ID",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "18 45 18 19",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 1 entry",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "8 75 8 9",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 60 13 14",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "8 75 8 9",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries referencing missing etymons",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "0 99 0 1",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with etymon",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "7 80 7 7",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "11 66 11 12",
          "kind": "other",
          "name": "Proto-Finnic verbs by type/long vowel",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "may, to be allowed to; can, to be able to (exact meaning depends on the descendant)"
      ],
      "id": "en-saadak-urj-fin-pro-verb-22J1GzTw",
      "links": [
        [
          "may",
          "may"
        ],
        [
          "allowed",
          "allowed"
        ],
        [
          "can",
          "can"
        ],
        [
          "able",
          "able"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to arrive"
      ],
      "id": "en-saadak-urj-fin-pro-verb-MaosAbO4",
      "links": [
        [
          "arrive",
          "arrive"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to become, get"
      ],
      "id": "en-saadak-urj-fin-pro-verb-vcU2a988",
      "links": [
        [
          "become",
          "become"
        ],
        [
          "get",
          "get"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "saadak"
}
{
  "categories": [
    "Pages using etymon with no ID",
    "Pages with 1 entry",
    "Pages with entries",
    "Pages with etymon",
    "Proto-Finnic entries referencing missing etymons",
    "Proto-Finnic entries with etymon",
    "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
    "Proto-Finnic lemmas",
    "Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
    "Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic",
    "Proto-Finnic verbs",
    "Proto-Finnic verbs by type/long vowel"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "saattadak"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "saama"
    },
    {
      "lang": "Estonian",
      "lang_code": "et",
      "word": "saada"
    },
    {
      "lang": "Finnish",
      "lang_code": "fi",
      "word": "saada"
    },
    {
      "lang": "Ingrian",
      "lang_code": "izh",
      "word": "saavva"
    },
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "North Karelian",
          "lang_code": "krl-nor",
          "word": "šuaha"
        },
        {
          "lang": "South Karelian",
          "lang_code": "krl-sou",
          "word": "šuaha"
        }
      ],
      "lang": "Karelian",
      "lang_code": "krl"
    },
    {
      "lang": "Livonian",
      "lang_code": "liv",
      "word": "sǭdõ"
    },
    {
      "lang": "Livvi",
      "lang_code": "olo",
      "word": "suaha"
    },
    {
      "lang": "Ludian",
      "lang_code": "lud",
      "word": "suada"
    },
    {
      "lang": "Veps",
      "lang_code": "vep",
      "word": "sada"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "saama"
    },
    {
      "lang": "Võro",
      "lang_code": "vro",
      "word": "saiaq"
    },
    {
      "lang": "Votic",
      "lang_code": "vot",
      "word": "saavvõ"
    }
  ],
  "etymology_links": [
    [
      "*saxe-",
      "Reconstruction:Proto-Uralic/saxe-"
    ]
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": ":inh",
        "3": "urj-pro:*saxe-"
      },
      "expansion": "[Appendix:Glossary#inherited|Inherited]] from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Finnic\", \"term\" : \"*saadak\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"urj-fin-pro\" }\" data-lang=\"urj-fin-pro\" data-title=\"*saadak\">",
      "name": "ety"
    },
    {
      "args": {
        "1": "urj-fin-pro",
        "2": "urj-pro",
        "3": "*saxe-"
      },
      "expansion": "Proto-Uralic *saxe-",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Uralic *saxe-.",
  "forms": [
    {
      "form": "saa-",
      "tags": [
        "stem"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "urj-fin-conj",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "saan",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sain",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saagon",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "sait",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saagos",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saapi",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakohën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saima",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saakadëma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saakodëma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saakta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saita",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakada",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saagotta",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saabat",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "sai",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "past",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakahën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakohën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saaksën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saat'aksën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saatihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saattihën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saatagasën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saattagasën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatagosën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saattagosën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "optative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saagak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "imperative"
      ]
    },
    {
      "form": "saagok",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "optative"
      ]
    },
    {
      "form": "saaktak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saatagak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saattagak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "imperative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatagok",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "optative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saattagok",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "optative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saakcin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saicin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saanën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "potential",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saakcit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saicit",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saanët",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "potential",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "saakci",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saici",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "potential",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakcima",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saicima",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "saanëma",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saakcida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saicida",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saanëda",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saakci",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saici",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saani",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "plural",
        "potential",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "saadakcisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saat'akcisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saaticisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatticisën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatanësën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saattanësën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "passive",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saakcik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "connegative"
      ]
    },
    {
      "form": "saicik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "connegative"
      ]
    },
    {
      "form": "saanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saadakcik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "connegative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saat'akcik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "connegative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saaticik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "connegative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatticik",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-ii",
        "connegative",
        "passive"
      ]
    },
    {
      "form": "saatanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "passive",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saattanëk",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "connegative",
        "passive",
        "potential"
      ]
    },
    {
      "form": "saadak",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "infinitive",
        "infinitive-i"
      ]
    },
    {
      "form": "saapa",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saataba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saattaba",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "saatë-",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "infinitive",
        "infinitive-ii"
      ]
    },
    {
      "form": "saanut",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saatu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saattu",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "participle",
        "passive",
        "past"
      ]
    },
    {
      "form": "saama",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "gerund",
        "supine"
      ]
    },
    {
      "form": "saamat'oin",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "active",
        "negative",
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "saaminën",
      "source": "inflection",
      "tags": [
        "conditional",
        "conditional-i",
        "noun-from-verb"
      ]
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "saa"
      },
      "name": "urj-fin-conj"
    }
  ],
  "lang": "Proto-Finnic",
  "lang_code": "urj-fin-pro",
  "original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/saadak",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to get, receive"
      ],
      "links": [
        [
          "get",
          "get"
        ],
        [
          "receive",
          "receive"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "may, to be allowed to; can, to be able to (exact meaning depends on the descendant)"
      ],
      "links": [
        [
          "may",
          "may"
        ],
        [
          "allowed",
          "allowed"
        ],
        [
          "can",
          "can"
        ],
        [
          "able",
          "able"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to arrive"
      ],
      "links": [
        [
          "arrive",
          "arrive"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to become, get"
      ],
      "links": [
        [
          "become",
          "become"
        ],
        [
          "get",
          "get"
        ]
      ],
      "tags": [
        "reconstruction"
      ]
    }
  ],
  "word": "saadak"
}

Download raw JSONL data for saadak meaning in All languages combined (11.1kB)


This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.