See saadak on Wiktionary
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "saattadak"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "saama"
},
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "saada"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "saada"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "saavva"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl-nor",
"word": "šuaha"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl-sou",
"word": "šuaha"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "sǭdõ"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "suaha"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "suada"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "sada"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "saama"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "saiaq"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "saavvõ"
}
],
"etymology_links": [
[
"*saxe-",
"Reconstruction:Proto-Uralic/saxe-"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": ":inh",
"3": "urj-pro:*saxe-"
},
"expansion": "[Appendix:Glossary#inherited|Inherited]] from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Finnic\", \"term\" : \"*saadak\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"urj-fin-pro\" }\" data-lang=\"urj-fin-pro\" data-title=\"*saadak\">",
"name": "ety"
},
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "urj-pro",
"3": "*saxe-"
},
"expansion": "Proto-Uralic *saxe-",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Uralic *saxe-.",
"forms": [
{
"form": "saa-",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-conj",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "sain",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "saagon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"singular"
]
},
{
"form": "saat",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "sait",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saak",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saagos",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saapi",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saa",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sai",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakohën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "saima",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "saakadëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "saakodëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural"
]
},
{
"form": "saakta",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "saita",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "saakada",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "saagotta",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "saabat",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "saa",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "sai",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakohën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "saaksën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "saat'aksën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "saatihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "saattihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "saatagasën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "saattagasën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "saatagosën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "saattagosën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "saak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"past"
]
},
{
"form": "saagak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative"
]
},
{
"form": "saagok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative"
]
},
{
"form": "saaktak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "saatagak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "saattagak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "saatagok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "saattagok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "saakcin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saicin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saanën",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "saakcit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saicit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saanët",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saakci",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saici",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saani",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakcima",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "saicima",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "saanëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "saakcida",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "saicida",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "saanëda",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "saakci",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "saici",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "saani",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "saadakcisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"passive"
]
},
{
"form": "saat'akcisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"passive"
]
},
{
"form": "saaticisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "saatticisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "saatanësën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "saattanësën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "saakcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative"
]
},
{
"form": "saicik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative"
]
},
{
"form": "saanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "saadakcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "saat'akcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "saaticik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "saatticik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "saatanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "saattanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "saadak",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "saapa",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "saataba",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "saattaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "saatë-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "saanut",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "saatu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "saattu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "saama",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"gerund",
"supine"
]
},
{
"form": "saamat'oin",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "saaminën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"noun-from-verb"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "saa"
},
"name": "urj-fin-conj"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/saadak",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to get, receive"
],
"id": "en-saadak-urj-fin-pro-verb-ZSnDVOHH",
"links": [
[
"get",
"get"
],
[
"receive",
"receive"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "17 48 17 18",
"kind": "other",
"name": "Pages using etymon with no ID",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "18 45 18 19",
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 75 8 9",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 60 13 14",
"kind": "other",
"name": "Pages with etymon",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "8 75 8 9",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries referencing missing etymons",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "0 99 0 1",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with etymon",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "7 80 7 7",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "11 66 11 12",
"kind": "other",
"name": "Proto-Finnic verbs by type/long vowel",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"may, to be allowed to; can, to be able to (exact meaning depends on the descendant)"
],
"id": "en-saadak-urj-fin-pro-verb-22J1GzTw",
"links": [
[
"may",
"may"
],
[
"allowed",
"allowed"
],
[
"can",
"can"
],
[
"able",
"able"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"to arrive"
],
"id": "en-saadak-urj-fin-pro-verb-MaosAbO4",
"links": [
[
"arrive",
"arrive"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"to become, get"
],
"id": "en-saadak-urj-fin-pro-verb-vcU2a988",
"links": [
[
"become",
"become"
],
[
"get",
"get"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "saadak"
}
{
"categories": [
"Pages using etymon with no ID",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Pages with etymon",
"Proto-Finnic entries referencing missing etymons",
"Proto-Finnic entries with etymon",
"Proto-Finnic entries with incorrect language header",
"Proto-Finnic lemmas",
"Proto-Finnic terms derived from Proto-Uralic",
"Proto-Finnic terms inherited from Proto-Uralic",
"Proto-Finnic verbs",
"Proto-Finnic verbs by type/long vowel"
],
"derived": [
{
"word": "saattadak"
}
],
"descendants": [
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "saama"
},
{
"lang": "Estonian",
"lang_code": "et",
"word": "saada"
},
{
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"word": "saada"
},
{
"lang": "Ingrian",
"lang_code": "izh",
"word": "saavva"
},
{
"descendants": [
{
"lang": "North Karelian",
"lang_code": "krl-nor",
"word": "šuaha"
},
{
"lang": "South Karelian",
"lang_code": "krl-sou",
"word": "šuaha"
}
],
"lang": "Karelian",
"lang_code": "krl"
},
{
"lang": "Livonian",
"lang_code": "liv",
"word": "sǭdõ"
},
{
"lang": "Livvi",
"lang_code": "olo",
"word": "suaha"
},
{
"lang": "Ludian",
"lang_code": "lud",
"word": "suada"
},
{
"lang": "Veps",
"lang_code": "vep",
"word": "sada"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "saama"
},
{
"lang": "Võro",
"lang_code": "vro",
"word": "saiaq"
},
{
"lang": "Votic",
"lang_code": "vot",
"word": "saavvõ"
}
],
"etymology_links": [
[
"*saxe-",
"Reconstruction:Proto-Uralic/saxe-"
]
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": ":inh",
"3": "urj-pro:*saxe-"
},
"expansion": "[Appendix:Glossary#inherited|Inherited]] from\", \"keyword\" : \"inherited\" } ], \"lang_name\" : \"Proto-Finnic\", \"term\" : \"*saadak\", \"status\" : \"ok\", \"lang\" : \"urj-fin-pro\" }\" data-lang=\"urj-fin-pro\" data-title=\"*saadak\">",
"name": "ety"
},
{
"args": {
"1": "urj-fin-pro",
"2": "urj-pro",
"3": "*saxe-"
},
"expansion": "Proto-Uralic *saxe-",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Uralic *saxe-.",
"forms": [
{
"form": "saa-",
"tags": [
"stem"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "urj-fin-conj",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "saan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "sain",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "saagon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"singular"
]
},
{
"form": "saat",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "sait",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saak",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saagos",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saapi",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saa",
"source": "inflection",
"tags": [
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "sai",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakohën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "saima",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "saakadëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "saakodëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural"
]
},
{
"form": "saakta",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "saita",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "saakada",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "saagotta",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "saabat",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "saa",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "sai",
"source": "inflection",
"tags": [
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakahën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakohën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "saaksën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "saat'aksën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "saatihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "saattihën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "saatagasën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "saattagasën",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "saatagosën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "saattagosën",
"source": "inflection",
"tags": [
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "saak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"past"
]
},
{
"form": "saagak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative"
]
},
{
"form": "saagok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative"
]
},
{
"form": "saaktak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "saatagak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "saattagak",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative",
"passive"
]
},
{
"form": "saatagok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "saattagok",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"optative",
"passive"
]
},
{
"form": "saakcin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saicin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saanën",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "saakcit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saicit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saanët",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "saakci",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saici",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saani",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "saakcima",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "saicima",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "saanëma",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "saakcida",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "saicida",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "saanëda",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "saakci",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "saici",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "saani",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "saadakcisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"passive"
]
},
{
"form": "saat'akcisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"passive"
]
},
{
"form": "saaticisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "saatticisën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"passive"
]
},
{
"form": "saatanësën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "saattanësën",
"source": "inflection",
"tags": [
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "saakcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative"
]
},
{
"form": "saicik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative"
]
},
{
"form": "saanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
},
{
"form": "saadakcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "saat'akcik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "saaticik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "saatticik",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative",
"passive"
]
},
{
"form": "saatanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "saattanëk",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"passive",
"potential"
]
},
{
"form": "saadak",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"infinitive",
"infinitive-i"
]
},
{
"form": "saapa",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "saataba",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "saattaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"present"
]
},
{
"form": "saatë-",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"infinitive",
"infinitive-ii"
]
},
{
"form": "saanut",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "saatu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "saattu",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"passive",
"past"
]
},
{
"form": "saama",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"gerund",
"supine"
]
},
{
"form": "saamat'oin",
"source": "inflection",
"tags": [
"active",
"negative",
"participle"
]
},
{
"form": "saaminën",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"noun-from-verb"
]
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "saa"
},
"name": "urj-fin-conj"
}
],
"lang": "Proto-Finnic",
"lang_code": "urj-fin-pro",
"original_title": "Reconstruction:Proto-Finnic/saadak",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to get, receive"
],
"links": [
[
"get",
"get"
],
[
"receive",
"receive"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"may, to be allowed to; can, to be able to (exact meaning depends on the descendant)"
],
"links": [
[
"may",
"may"
],
[
"allowed",
"allowed"
],
[
"can",
"can"
],
[
"able",
"able"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"to arrive"
],
"links": [
[
"arrive",
"arrive"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
},
{
"glosses": [
"to become, get"
],
"links": [
[
"become",
"become"
],
[
"get",
"get"
]
],
"tags": [
"reconstruction"
]
}
],
"word": "saadak"
}
Download raw JSONL data for saadak meaning in All languages combined (11.1kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-10-03 from the enwiktionary dump dated 2026-09-02 using wiktextract (1a05e46 and e3d6d4e). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.